A szükséges (?) rossz régen és ma

Havasi Mónika
2008. február 26. (kedd) (Egész nap)
Varga-Orvos Zoltán

Előadónk régi Eötvös kollégista, aki a kollégiumi éve alatt fejezte be az orvosi egyetemet. Jelenleg ifjúságpszichiátriával foglalkozik. Előadását az Új Akropolisz Kultúrális Közhasznú Egyesület tagjaként, az egyesület filozófiai kurzusa alapján tartja.

Előadásában ősi emberi kérdéseket tervez felvetni, a tanulás és a szenvedés kérdését, hová vezet az egyik és a másik, milyen kapcsolat van közöttük. Nincs olyan ember, aki csak hírből ismerné a szenvedést. Ugyanakkor mindenkiben születésétől kezdve benne van a megismerés vágya, a tanulás „hajlama". Tanulni azonban sokféle módon és sokféle célért lehet. Konfúciusz szerint, ha az emberek nem az elismerésért tanulnak, hanem mert szeretnek tanulni, akkor elkerülhető a „baj". Régi korok tanításai alapján maga a szenvedés is tanít, egyik eszköze a tanulásnak.

Előadónk a fenti kérdések mellett olyan témákat készül felvetni, hogy mi segít helyesen dönteni egy nehéz helyzetben, mit jelent az a fogalom, hogy boldogság, hogyan lehet azt gyakorlattá tenni, hogyan hatnak egymásra az érzelmek, a gondolatok, a tettek. Példákat hoz különböző kultúrák és korok olyan tanításaiból, amelyek az emberről, valamint az ember világgal és a történelemmel való kapcsolatáról szólnak.

Az előadást azoknak ajánlja, akik szeretnek tanulni és szívesen gondolkodnak, beszélgetnek ezekről a kérdésekről.