Eretnekek és szentek a középkorban

Galamb György
2008. május 6. (kedd) (Egész nap)
Quadrivium Műhely

Dr. Galamb György, Ph.D. a Szegedi Tudományegyetem Középkori Egyetemes Történeti Tanszékének docense. Történelem–olasz szakos tanári diplomát 1986-ban szerzett a József Attila Tudományegyetemen. 1988-ban részt vett az International Information Centre on the Sources of Balkans and Mediterranean History és az Universitá di Bari által szervezett diplomatikai és paleográfiai kurzuson. 1996-1999 között elvégezte az Eötvös Loránd Tudományegyetem Középkori Egyetemes Történeti Doktori iskoláját, majd 2001-ben sikeresen megvédte „Marchiai Jakab prédikációs és inkvizítori tevékenysége. A ferences obszervancia itáliai, boszniai és magyarországi szerepéhez" című Ph.D. disszertációját. Számos idegen nyelvű előadást tartott, legutóbb ez év áprilisában „Sarrasins, Ottomans, infidèles et païens dans les sermons des franciscains observants Jacques de la Marche et Jean de Capistran" címmel Toulouse-ban.

Az Eötvös esték keretein belül egy olyan előadással készült, amely a középkori eretnek csoportokat és szenteket mutatja be. A középkori keresztény egyház értékrendje szerint a szent és az eretnek ellentétes és egymást kizáró fogalmak: a szent „Isten embere" vagy „barátja", míg az eretnek a hit, az egyház és végső soron az egész társadalom ellensége. Érdemes azonban szemügyre venni ezen ellentét gazdag belső tartalmát és kísérőjelenségeit. Kik voltak az „önjelölt" szentek? Hogyan próbálták az egyházi szerzők és prédikátorok elvitatni az eretnekektől a szentség lehetőségét? A csodatételre való képességben miként mutatkozik meg az eretnekek és a szentek közötti különbség? Hogyan próbálta az egyház ellenőrzés alá vonni a különféle laikus személyek vagy csoportok miszticizmusból fakadó eretnekgyanús vallásos igényeit és kifejezési formáit? Miként vált egyes szentek alakja propagandaeszközzé az eretnekségekkel vívott küzdelemben? – ezeket a kérdéseket járja körül az előadás.