Biológia Műhely

A Biológia Műhely logója

 

Műhelyvezető:

Prof. Dr. Farkas Eszter

Műhelytitkárok:

Gyarmati Marcell, Kovács Klára Terézia

A műhely elérhetősége:

eotvosbiolmuhely@gmail.com 

Műhelyleírás:

2021-es újraalakulása óta, a műhely igyekszik egybegyűjteni a kollégium leendő biológusait, és biológia iránt érdeklődő diákjait, hogy egy kisebb egységet formálva az egészen belül, összefogja az élőlények megismeréséért lelkesedő kollégistákat és egyetemistákat.

Nekünk, a biológia iránt elkötelezetteknek, mindenkori célunk egy motivált és összetartó közösség életre hívása és fenntartása, ami színtérül szolgál egymás kutatói munkájának megismerésére, támogatására, az esetleges elakadások közös megvitatására. Ez lehetőséget biztosít számunkra naprakész ismereteket szerezni egyéni szakteületünkön kívül eső, aktuális és megoldásra váró tudományos kérdésekben is.

A hangsúlyt a tájékozódáson túl a folyamatos tanulásra és önfejlesztésre helyezzük. A félév során lezajló színvonalas szakmai programok bővítik a tárgyi tudást, lehetőséget nyújtanak a tudományos gondolkodás fegyvertárának elsajátítására, mint például probléma-detektálás, információs-halamz átlátás, hatékony összefoglalás, kérdés-felvetés, vitakészség javítása és gyakorlása, csapatmunka, projekttervezés és kidolgozás. Emellett a jövőben tervezünk bevezetni egy félévente megújulú programot elindítani, ami lehetőséget teremt a biológia határtudományinak részletesebb megismerésére az alaptantervhez igazodva, azt kiegészítve.

Jelenleg a félév során lehetőség nyílik élvonalbeli kutatókkal kislétszámú előadásokon és beszélgetéseken részt venni, amik inspirációként szolgálnak és segítséget nyújtanak akár szakdolgozói hely, akár a téma megválasztásában, miközben érdekesebbnél-érdekesebb kutatóegyéniségekkel ismerkedhet meg a műhelytag. Gyakorlati alkalmainkon cégek, kutatóintézetek és laborok működésébe, eszköztárába, nyerhetnek betekintést a részt vevők. A tematikánkból a természetjárás, túrázás, mint az élő természet megismerésének legalapvetőbb formája, sem hiányozhat

A műhely legfontosabb erősségének tartjuk, a dinamikus megújulást, a változtatásra való nyitottságot és törekvést, a tematika-hallgatói igényekhez való igazítását, a kapcsolati tőke bővítésére nyújtott számtalan lehetőséget és a jó hangulatú, befogadó légkört.

Az aktuális félév tematikáról a dokumentumok között lehetséges a tájékozódás, a csatlakozni vágyóknak pedig a felhívás igyekszik támpontot nyújtani. szintén a dokumentumok között.

Felhívás:

Követelmények:

A jelentkezés feltételei a 2023-24/II. félévétől megváltoznak: A kollégium belsős és külsős tagjainak a bejutás továbbra sincs feltételhez kötve. A korábbiakkal ellentétben személyes ismerettség hiányában is jelentkezhetnek kollégiumi tagsággal nem rendelkező biológia szakos hallgatók az Eötvös biológia műhelyébe.

A jelentkezés feltétele egy kérdőív kitöltése, amit a Neptunban elfogadás követ.

A kérdőívet itt érheted el:

https://docs.google.com/forms/d/1upe-aMzyKXLxn64sZQ7NegvWLIIjxYOPFbzW4Zo...

A félév során a kurzus teljesítés és a műhely-tagság fenntartásának felétele a műhelyalkalmakon való megjelenés és aktív részvétel, a közös munkába való bekapcsolódás, illetve a féléves projektmunka határidőig való elkészítése.

Ahogy a műhely tematika, úgy a projektmunka témája és kivitelezési követelményei is félévről-félévre változnak, részletesebb tájékoztatásra a bevezető alkalmon kerül sor, illetve a leírás Coospacen is megtalálható.

A részvétel további velejáróiról a műhely-szabályzatból nyerhető további eligazítás.

Műhely-szabályzat

Műhelytagok:

Alapító tagok: Bellák Tamás, Draskovits Gábor, Forró Barbara, Grézal Gábor, Komlósi Gergely, Lakatos Dániel, Nagy László, Szedlacsek Orsolya, Varga-Orvos Zoltán

Belsős tagok: Benke Réka, Bodor Bálint, Boros Menta, Bukor Tamás, Csengeri Ágnes, Fógel Benjámin, Jancsovics Nikolett, Kovács Laura, Kovács Vera, Stefancsik Gergely, Terjéki Gergő, Zsadányi Szelina

Külsős tagok: Beke Dávid, Csordós Martin, Herczeg Imre, Illés Eszter, Kemény Eszter, Nánási Gergő, Oross Éva, Valentinyi Roberta

Egykori tagjaink

Események:

Nyitóalkalom - 2023.09.12.

Dr. Tamás Gábor (MTA SZTE TTIK, Élettani, Szervezettani és Idegtudományi Tanszék): Mi tesz minket emberré? Az emberi neuronhálózatok sajátosságai - 2023.09.19.

Dr. Hunyadi Attila (SZTE GYTK, Farmakognóziai Intézet): Rovar vedlési hormonok összetett biológiai szerepe – a biológiától a gyógyszerkutatásig - 2023.10.03.

Jordán Ferenc (Università di Parma): Rendszerökológia és a jövőnk - 2023.10.24.

Filmnézős alkalom: Évszakok – Les Saisons - 2023.10.31.

Dr. Szekeres András (SZTE TTIK, Mikrobiológiai Tanszék): A folyadék-folyadék kromatográfia alkalmazása mikotoxinok tisztítására - 2023.11.07.

Záróalkalom - 2023.11.14.

Dokumentumok:

Aktuális/legutóbbi félév tematikája

2023_2024_I

 

Korábbi félévek tematikája

2015_2016_II

2015_2016_I

2014_2015_II

2014 2015 I

2013 2014 II

2013_2014_I

2012_2013_II

2012_2013_I

2011_2012_II

2011 2012_I

2010_2011_II

2010_2011_I

2009_2010_II

2009_2010_I

2008_2009_II

2008_2009_I

Ízelítő az összefoglalókból

Az endokannabinoid jelpálya molekuláris szerveződése és szerepe a szinapszisokban

A fénymikroszkóp felbontási határának áttörése?

Az idegsejtek diverzitása

A méret igenis lényeg: mikrofluidika a biológiában

Biológia Műhely a médiában

Élet és Tudomány 2014

Kollégiumi kiadvány 2012

Science Caffe Tudományos és Művészeti Portál

Cikk az Eötvös-ben (kollégiumi újság)

90 éves a szegedi természettudományi képzés

Fotók

 

 

Az Eötvös Biológia Műhely jelenlegi tagjai műhelyvezető tanárunkkal, Dr. Kós Péterrel (2016 február)

Az Eötvös Biológia Műhely tagjai műhelyvezető tanárunkkal, Dr. Kós Péterrel (2016. február)

 

A Biológia Műhely korábbi tagjai (~2012)

 


A Biológia Műhely tagjai és a műhely korábbi vezetője Dr. Raskó István